Jak przygotować plik do druku?

wyraź siebie, działaj

Na naszych maszynach pracujących w technologii cyfrowej drukujemy bezpośrednio z pliku. Najlepszy do druku jest plik PDF, jednak poradzimy sobie także z plikami z rozszerzeniem JPG, AI, CDR, TIF, PSD czy EPS.
Prace przeznaczone do druku cyfrowego powinny być przygotowane w formacie docelowym (skala 1:1), w rozdzielczości 300dpi.
Ze strony zamówień można wysłać tylko jeden plik. Jeśli chcesz ich dołączyć więcej zrób „paczkę” przy pomocy programu kompresującego (np. ZIP. RAR) – w takim przypadku zyskujesz również pewność, że plik w czasie przesyłanie nie uległ uszkodzeniu.
Wszystkie elementy w pliku powinny być zapisane w przestrzeni barwnej CMYK, przyjmujemy jednak też prace przygotowane w RGB (prosimy ten fakt zaznaczyć w zamówieniu).
Plik powinien być „spłaszczony” – nie powinien zawierać warstw, kanałów, itp.
Teksty powinny być zamienione na krzywe.
Projekt powinien zawierać:
spady czyli grafikę wyciągniętą poza obszar netto pracy (pracy po docięciu). Spad gwarantuje, że po przycięciu obszar zadruku będzie dochodził do samej krawędzi pracy.
Dodatkowo teksty lub grafika powinny być oddalone od linii cięcia – umieszczone zbyt blisko mogą zostać przycięte.
formatówki/pasery, czyli znaki wyznaczające linie cięcia. Są to cienkie kreski poza formatem netto pracy, pokazujący w którym miejscu ma być przycięta praca.
oznaczenia zaginania/bigowania (jeśli praca będzie bigowana) czyli linie wyznaczające miejsca gięcia, umieszczone poza formatem netto pracy. Umożliwiają właściwe, zgodne z założeniem projektu wykończenie pracy.
Prace wielostronicowe powinny być zapisane w jednym pliku (zawierającym wszystkie strony, także puste) ułożone w kolejności takiej jak w publikacji.
Uwaga! Liczba stron w pracach przeznaczonych do oprawy zeszytowej musi  być podzielna przez 4, zaś do oprawy szytej nićmi podzielna przez 16 (w innym przypadku prosimy o kontakt w celu ustalenia możliwości wykonania pracy).

W celu ograniczenia możliwości popełnienia błędów prosimy zapoznać się z makietami prac zamieszczonymi na naszej stronie.